Whatsapp: 0531 484 83 32
Telefon : 0531 484 83 32
antalya.webp

Antalya'da Gezilecek En İyi 10 Yer - 2022

Akdeniz’in incisi Antalya’nın mutlaka gezilmesi gereken 10 noktasını sizler için derledik. Türkiyenin en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Antalya’nın birbirinden güzel plajları, antik kentleri, eşsiz milli parkları ve doğal güzellikleri, tarih kokan sokakları, festivalleri ve eşsiz mevsiminin tadını çıkarabileceğiniz noktalarını sizler için derledik.

 

1) ASPENDOS ANTİK KENTİ

Aspendos antik kenti Antalya şehir merkezine yaklaşık 50 km mesafede serik ilçesinde bulunan şehirde çok fazla sayıda olan antik kentlerden bir tanesidir. Aspendos tarihi dokusunu koruyan Roma döneminden kalma bir antik şehirdir. Şehrin en bilinen noktası ise antik tiyatrosudur. Bu tiyatronun akustik performansı yıllara meydan okumaktadır. Yılın belli dönemlerinde bu tiyatroda etkinlikler düzenleniyor.

 

2)KALEİÇİ

Kaleiçi Antalya’nın şehir merkezinde kalan tarihi sokak ve evleri ile ünlü bir turistik merkez. Kaleiçi’nde hediyelik eşyaların satıldığı mağazalar, restoranlar, kafeler ve barlar eşsiz yat limanı manzarası ile bölgenin tarihi güzelliğine doğanında dokunuşlarıyla eşsiz bir deneyim sunuyor. Kaleiçi sokaklarında dolaşırken göreceğiniz tarihi eserler sizleri şaşırtmasın saat kulesi Hadrianus kapısı ve nice müzeler Kaleiçi’nin tarihi dokusunu gözler önüne seriyor.

 

 

3) DÜDEN ŞELALESİ

Antalya şehir merkezinde görülmeye değer olan en güzel doğal güzelliklerden olan düden şelalesi yaz aylarında konuklarına eşsiz bir görüntü sunmakta. Şelale çevresindeki kafeler ve yürüyüş yolları bu doğal güzelliği doyasıya tatmanız için en uygun yer. Yaz aylarında biraz yoğunda olsa Düdenden Akdeniz’e dökülen şelaleyi mutlaka görmelisiniz.

4) KÖPRÜLÜ KANYON

Antalya’nın en güzel milli parklarından olan Köprülü Kanyon tüm doğal ihtişamıyla konuklarını bekliyor. Şehir merkezine yaklaşık 90 km mesafede olan milli park Manavgat ilçesinde bulunmakta. Kanyonda yapılabilecek bazı etkinlikler şöyle doğa sporları tutkunları için rafting, tırmanma, kamp yapma ve tabi ki eşsiz doğadasın da geziler yapmak başlıca etkinliklerden. Milli parkın içinde Roma döneminden kalma yollar, kemerler, köprü ve kaleler buranın doğal güzelliğinin üzerine eşsiz bir tarihi güzellik ve dokuyu da ekleyince kesinlikle ziyaret edilmesi gereken destinasyonlardan birine dönüşüyor. Eşsiz doğa manzaraları ve doğa sporları için Köprülü kanyon milli parkı sizleri bekliyor.

 

5) ANTALYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Antalya Arkeoloji müzesi şehrin dört bir yanındaki antik kentlerden gelen eserleri sergilendiği şehir merkezinde bulunan bir müzedir. Sergilenme geçmişi kurtuluş savaşından başlayan müzenin bugün roma döneminden kalma eserler bulunmaktadır. Kültürel geziler için Antalya’nın vazgeçilmez noktalarındandır. Müzenin çok sayıda sergi salonu ve bu salonlarda şehrin farklı noktalarındaki antik kentlerden çıkan heykeller bulunmakta. Ayrıca binanın bahçesinde de eserler görmeniz mümkün konum olarak şehrin merkezinde kalması ve tarihi açısından zenginliği sebebiyle mutlaka seyahat rotanızda bulunması gereken noktalardandır.

6) ALANYA

Alanya, Antalya merkeze 135 km uzaklıktaki ilçesi ilçe Bizans döneminden kalma Alanya kalesi, birbirinden güzel mavi bayraklı plajları (Damlataş, İncekum ve Kleopatra) eşsiz plajlarla doludur. Ayrıca ilçedeki tarihi doku, müzeler, eşsiz Akdeniz manzaraları ve doğal güzelliklerin yanında otel ve eğlence merkezleri açısından oldukça zengin bir destinasyondur. Alanya eşsiz güzelliği sebebiyle yurt içi ve yurt dışından oldukça ilgi görmektedir.

 

7) OLİMPOS

Olimpos yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından. Antalya şehir merkezine 1 saat uzaklıkta olan tarihi ve doğa yapısı gereği eşsiz güzellikte bir destinasyon. Olimposun sembollerinden olan bungalov evler ve kamp alanları ziyaretçiler için doğayla iç içe harika konaklama noktalarını oluşturuyor. Birbirinden güzel koyları ve denizi ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Ayrıca bölgede çok sayıda kafe, restoranda hizmet vermekte. Tarihi açıdan Phalesis antik kenti roma mimarisinin doğayla birleşimin en güzel örneklerinden Yanartaş, Likya yolu yürüş severler için biçilmiş kaftan, Olimpos antik kenti yine bölgenin çok sayıda tarihi yerleşimlerinden. Bölge hem doğa açısından hem de tarihi açıdan görülmeye değen noktalardan.

8) KONYAALTI SAHİLİ(PLAJI)

Şehrin merkezinde 7 km uzunluğunda çakıl taşlarından oluşan eşsiz bir plaj çevresindeki kafe ve eğlence merkezleri ile turistlerin odak noktası konumunda eşiz varyant manzarası ile bu doğal güzelliği doyasıya yaşayabilirsiniz. Şehrin dışına çıkmadan güzel bir deniz keyfi yaşamak isterseniz Konyaaltı plajı sizleri beklemekte. Plajdaki işletmelerden şezlong ve şemsiye temin etmeniz mümkün. Ayrıca deniz bisikleti ve uçurtma sörfü gibi birçok aktiviteyi buradan gerçekleştirebilirsiniz.

 

9) PERGE ANTIK KENTİ

Perge antik kenti şehir merkezine 20 km mesafede bulunan en yakın antik kentlerden biridir. İnşası Hiti döneminden başladığı düşünülse de genellikle roma döneminin izlerini taşımakta. Kent iki ana caddeden oluşuyor buradan çıkarılan eserlerin bir kısmı Antalya arkeoloji müzesinde sergileniyor. Heykeltıraş eserlerin görülmeye değer olduğu noktalardan biridir. Ayrıca antik kentin içinde agora, çeşmeler, hamam, sütunlar eşsiz güzelliği ile Perge tiyatrosu konuklarını bekliyor. Aziz Paul’un faaliyetleri açısından önemli bir nokta olan Perge antik kenti Hristiyanlık içinde önemli merkezlerden.

 

10) SAKLIKENT

Antalya genelde yaz aylarında deniz-kum-güneş üçlemesiyle bilinse da az bilinen diğer bir destinasyon noktası da Saklıkent burası Akdeniz bölgesinin en büyük kayak merkezine sahip olan bir milli parktır. Beydağlarında bulunan oteller ve kayak merkezleriyle kış aylarında turistlerin odak merkezlerinden biri haline geliyor. Bölgede snowboard, kızak pistleri ile kış tatili için misafirlerini bekliyor. Ayrıca sonbahar aylarında doğa yürüyüşleri için eşsiz bir güzelliğe sahip milli parktır.